“Pojam “psihopata“ najčešće povezujemo sa sadističkim serijskim ubicama, bilo da je reč o književnoj i filmskoj fikciji ili stvarnim akterima crne hronike. Iako veliki broj psihopata obično bira put nasilja i kriminala, ne treba smetnuti s uma da mnogi među njima imaju potencijal da postanu više nego uspešni poslovni ljudi.
Pojedinci sa visokim stepenom psihopatskih karakteristika obično su veoma slatkorečivi u ophođenju sa drugima, a njihov šarm pomaže im da sa lakoćom dođu do vrha „korporativnih stepenica“. Ipak, u nekom momentu, njihove manipulativne taktike postaju sve jasnije i vidljivije. Rad sa takvom osobom može ostaviti ozbiljne posledice po vaše mentalno zdravlje, no proaktivan pristup u komunikaciji u mnogome vam može pomoći da ih otklonite ili čak predupredite.
Psihološka studija Journal of Research in Personality iz 2010, pokušala je da pronađe odgovor na pitanje šta razdvaja i diferencira psihopate-zločince od onih sa psihopatskim poremećajem ličnosti koji, umesto u zatvoru, završe kao uspešni i ugledni poslovni ljudi. Pomenuto istraživanje otkrilo je da potonji poseduju brojne identične karakteristike kao i tipične psihopate, a to su: sklonost ka eksploataciji drugih, arogancija, nedostatak griže savesti i osećaja krivice, bezobzirnost, površnost. “Uspešne“ psihopate prepoznaćete po spoju šarma, agresivnosti i nedostatka empatije, kao i po umeću ophođenja sa ljudima koje uvek za rezultat ima isključivo lični interes i brigu o sopstvenoj koristi. Ipak, ono što ih izdvaja od ostalih, “kriminalnih“ psihopata jeste činjenica da imaju izraženiju savest, koja za posledicu ima niži stepen neodgovornosti, impulsivnosti i nemarnosti. Dakle, iako su u stanju da izvrše neko kriminalno delo, ovakvi pojedinci imaju manje šansi da budu uhvaćeni, što nam objašnjava zašto se u većem procentu sreću u kancelarijama i to uglavnom na visokim korporativnim pozicijama.
Neke od najrasprostranjenijih psihopatskih karakteristika pokazale su se kao pogodan impuls za dostizanje uspeha u poslovnom svetu. Na primer, osobe sa profilom psihopate praktično su imune na stres, što im omogućava da ostanu mirne i u najstresnijim situacijama. One su neustrašive i vešte u širenju uticaja na ljude, te stoga i ne čudi što, uprkos mračnoj strani svoje ličnosti, često bivaju nagrađivani pohvalama i unapređenjima.
Kako se nositi sa psihopatama na radnom mestu
Bilo da se radilo o šefu, kolegi ili podređenom članu tima, velika je šansa da ste se bar jednom u profesionalnom ambijentu susreli sa osobom čije osobine pripadaju psihopatskom spektru (prema pojedinim procenama čine oko 4 procenta ukupne populacije). Iako rad sa takvim pojedincima ume da bude veoma mučno i stresno iskustvo, morate imati u vidu da ključ za uspešno manevrisanje ovakvih izazova leži u vašoj proaktivnosti. Ovde je najvažnije voditi računa da ne postanete plen njihove zamke manipulativnih tehnika, a sigurni smo da ćete ih uspešno prevazići usvajanjem sledećih korisnih saveta.
- Ne ponašajte se uplašeno. Psihopate često koriste pretnje i agresiju kao sredstvo kontrole nad drugima. Nekad ćete primetiti kako stoje iznad vas dok vam se obraćaju, a neretko će u razgovoru izgovoriti stvari koje imaju skriveni preteći eho. Ne dozvolite da vam ovo poljulja samopouzdanje, insistirajte na asertivnoj komunikaciji i ne libite se da bilo koji oblik uznemiravanja i zlostavljanja prijavite službi za ljudske resurse organizacije u kojoj radite.
- Ostanite smireni. Vaš gubitak kontrole za psihopatu znači samo jedno: idealnu priliku za manipulaciju vašim emocijama, što mu daje šansu da vas nadvlada. Vežbajte smirenost i trudite se da je zadržite čak i u momentima kada se ponašaju nepodnošljivo.
- Odbijte da učestvujete u njihovim pričama. Kada psihopate imaju utisak da su saterane u ćošak, za svoj nezavidan položaj će uvek okriviti druge. Slušanje njihovih opravdanja i pokazivanje empatije stvar je koja im savršeno ide u prilog i zato se ne dajte zbuniti pričama kojima pokušavaju da sebe predstave kao žrtvu date situacije.
- Preusmerite konverzaciju. Kada psihopata pokušava da krivicu prebaci na drugoga, pokušajte da preokrenete tok priče. Obratite mu se direktno poput: “Da li si dobro? Imao si neuspešan sastanak, pa se pitam da li si možda pod stresom”. Psihopate se najbolje razoružavaju tako što im se ukazuje na njihove mane i propuste.
- Izbegavajte psihopate kad god ste u mogućnosti. Brojne studije jasno ukazuju da rad u toksičnom okruženju može imati ozbiljne posledice po mentalno i fizičko zdravlje, te je stoga najbolja opcija držati se što dalje od njihovog uticaja. Konačno, ukoliko ste u mogućnosti, ne oklevajte da promenite posao ili sektor u kom ste zaposleni jer će rad u zdravijem okruženju na duge staze imati izuzetan uticaj na poboljšanje kvaliteta vašeg života.
Prevod: Mia Popić
Autor: Ejmi Morin
Izvor: www.psychologytoday.com